Joel Halldorf: Det är onaturligt att vara ensam med ditt barn en hel dag 27 januari 2025 Krönikor En del föräldrar har fått för sig att ett gott föräldraskap handlar om att tillbringa kvalitetstid ensam med sin 6-månaders bebis. Det stämmer inte.
Vissa utmaningar kräver ett lån I samarbete med Lånero.se Det kan vara ett svårt beslut, men om du har svårt att betala dina räkningar kan det vara det bästa alternativet för dig. Det finns…
Nina Solomin: Sankta Lucia på bebisspråk är det sista dagens unga behöver 13 december 2023 Krönikor Kultur Det är en rättighet även för Tik tok-generationen att få veta vad tunga fjät är.
Jon Åsberg: Överbeskyddar vi våra barn? 1 december 2023 Krönikor Både i skolan och inom sporten gör man allt för att ta bort det som andas tävlan och konkurrens.
Vad blir det av barn som aldrig får tävla? 29 november 2023 Veckans Fokus Svenska barn får inte räkna antalet mål i sina fotbollsmatcher längre. Håller vi på att klema bort dem?
Susanna Popova: När ska polletten trilla ner om att skärmar gör oss sämre? 26 maj 2023 Krönikor Jag undrar vad Astrid Lindgren hade sagt om digitaliseringen och de ständiga experimentens tidevarv.
Joel Halldorf: Det krävs lite karaktär för att stå emot Silicon Valley 15 maj 2023 Krönikor Men kunskapen om hur karaktär formas har kanske redan gått förlorad.
Nina Solomin: Smartphone-generationen står inte ut med att ha tråkigt 11 maj 2023 Krönikor Kultur Jag minns tydligt att det fanns stunder av långtråkighet när jag växte upp. Den erfarenheten har knappt generationen som växt upp med smarta mobiler.
Distansundervisningen slog hårdast mot de svagaste 17 januari 2023 Aktuellt Inrikes Pandemiårens undervisning på distans skadade elevers kunskapsutveckling – och eleverna med sämst förutsättningar drabbades hårdast.
Kort Sagt: Vab kostar en fjärdedel av polisen – dagisfröknarnas fel? 10 januari 2023 Krönikor Vabbandet kostar åtta miljarder om året. Nu har dagisfröknarna fått skulden för den saken.
Nina Solomin: Det enda som hjälper är att tvinga barnen läsa klassiker 17 oktober 2022 Krönikor Kultur De unga kommer säkert att uppleva en obligatorisk litteraturkanon som fascism, men Sverige behöver en kulturell lägereld som inte är Kalle Anka på julafton.
Är det så synd om de begåvade barnen? 28 september 2022 Inrikes Veckans Fokus Det är synd om intelligenta barn. Skolan sviker och hindrar dem från att nå sin potential. Eller?
Nalin Baksi: All barnuppfostran är inte hedersförtryck 23 september 2022 Inrikes Krönikor Politik Det svenska samhällets otydlighet med var gränsen går mellan barnuppfostran och hedersförtryck bidrar till konspirationsteorierna om rasism hos socialtjänsten.
Pieter Tham: Jag peakade för tidigt 5 september 2022 Krönikor Pieter Tham minns sommaren 1969, då han för första gången var herre över sitt eget liv.
David Eberhard: När vuxna tonåringar får härja fritt 20 juli 2022 Krönikor Kultur Äldre är alltmer klara i knoppen. Nackdelen är att de måste se på medan den yngre generationen, vars mentala ålder också verkar sjunka, förstör landet.